Egzistuoja teorija, kad rūkimas yra nepatenkinto vaikystėje poreikio žįsti pakaitalas. Rūkymas ramina, kuria sotumo ir saugumo jausmą,  kurį patirdavome žįsdami motinos krūtį.

Spėju, analogiškas pasąmoninis scenarijus veikia platinant desinformaciją ar priešišką propagandą. Ar pastebėjote, kad kuo žinia yra skandalingesnė, fantasmagoriška, labiausiai nutolusi nuo realybės, tuo mieliau ją dalinamasi internete? Turbūt, atkreipėte dėmesį į „dokumentines“ nuotraukas ir istorijas: kobras, kurias netelpa į savivartį; smauglius, prarijusius begemotą; „nukryžiuotus“ Ukrainoje rusų vaikus ir t.t

Puikiai prisimenu, kai vaikystėje norėdavau pasidalinti fantazijomis su tėvais, jie griežtai subardavo : „Liaukis, nefantazuok ir nekalbėk nesąmonių!“. Taigi suaugusieji vaikystėje brutaliai slopino prigimtinę mūsų sąvybę – spontanišką polinkį kūrybai. Šis spontaniškas poreikis – kurti – niekur nedingo, jis vis stengiasi pasireikšti, tik dabar mes tapome „gudresni“. Kad niekas neapkaltintų fantazijomis, mes diskutuojame “ reikšmingomis“ temomis ir gudriai apeliuojame į „patikimą“ šaltinį – skaitėme internete, rusų generolas tvirtino, tarnavęs Afganistane kaimynas man sakė….

„Pilkieji propagandos kardinolai“  aiškai suvokė šią mūsų auklėjimo spragą ir ją puikiai naudojasi. Tiek versle, tiek politikoje. Tokiu būdu regis nekaltas spontaniškas poreikis kurti realizuojamas gana iškrypusiu būdu – platinant paskalas ir dezinformaciją. „

Tačiau nė viena propagandos mašina neveikia taip agresyviai kaip Kremliaus. Kodėl? Todėl, kad Kremlių neįkvepia menki vartotojiški Vakarų tikslai : parduoti kasmet daugiau cigarečių, vaistų ar skalbimo mašinų. Putino tikslas žymiai „didingesnis“ – sukurti imperiją ir užvaldyti pasaulį. Apie Putino psichikos būklę ateityje bus parašyta šimtai knygų, tačiau šiandien mums svarbu atsakyti sau į klausimą: Ar tenkindami užslopintą troškimą fantazuoti, toliau ketiname padėti skleisti priešišką propagandą ir dezinformaciją? Gal yra kitų, mažiau pavojingų būdų, išlaisvinti fantazijai?

Ką daryti?

Pirma, aiškiai suvokti, kad įprotis skleisti paskalas ir dezinformaciją yra žalingas, kenkia visuomenei ir mums asmeniškai. Antra,  priimti tvirtą sprendimą atsikratyti žalingo įpročio. Tačiau, kaip tai padaryti?

Jei priimsime sprendimą „užsičiaupti“ – tapsime nelaimingi, nes nerealizuotas troškimas fantazuoti sekins  iš vidaus. Tapsime pikti, paniurę, nelaimingi. Vienintelis patikimas būdas – transformuoti ydą, kitaip tariant vidinę energiją nukreipti kita, pozityvia kryptimi. Galite realizuoti savo fantazijas pozityvioje kūryboje – politikoje, tapypoje, rašant apsakymus ar eiles, …

Tačiau yra kitas, žymiai greitesnis būdas. Koks? – Skaityti pasakas!

Paimkite į rankas „Haufo pasakas“, fantastiškas „1000 ir viena naktis“sufijų pasakas, racionalias kaip A. Merkel politika „Brolių Grimų“ vokiečių… Pamatysite, kiek jose išminties! Jei kils noras pasidalinti su draugais, užuot skleidę „Kremlin Tube“ pamazgas, skleisite pagarbą, santarvę, išmintį. Verta, verta, tikrai verta ir teisinga …Išmėginkite ir pasidalinkite, kaip pasikeitė Jūsų gyvenimas.